středa 27. listopadu 2013

Plněné bramborové knedlíky se zelím

Těsto
1 kg brambor
250 g hrubé mouky
1 lźice Solamylu
2 vejce
1 lžička soli

Náplň
200 g uzeného masa
1 cibule
1 lžíce sádla
Na jemno nakrájenou cibuli orestujeme na sádle, přihodíme co nejdrobněji nakrájené uzené a osmažíme.

Brambory uvaříme ve slupce, vychladlé oloupeme a nastrouháme na jemnějším struhadle, smícháme s moukou, Solamylem, vejci a solí a vypracujeme těsto.  Vyválíme 3cm tlusté válečky a ty nakrájíme na špalíčky, z kterých si v dlani tvoříme mističku, doprostřed vložíme lžičku masové náplně a zabalíme do kuličky. Malinko podsypáváme hladkou moukou, aby se to nelepilo a pracujeme rychle, neboť bramborové těsto se začne brzo roztékat a měkne.
Kouličky naházíme do vařící osolené vody, vaříme ještě asi 3 minuty po vyplavání.

Zelí
1 kg kysaného bílého zelí
1 menší cibule
1 větší brambora
1 lžíce sádla
drcený kmín, sůl
Na sádle osmažená cibule, prostě v české kuchyni "základ", dneska už podruhé. Do toho nasypu zelí, pokud je moc kyselé, tak sleju, případně propláchnu. Nám se letos povedlo domácí zelí naložit tak akorát, bylo by škoda připravit se o vitamíny, takže ho použiju i s tou šťávou, chvíli podusím pod pokličkou a přidám nastrouhanou nebo rozmixovanou syrovou bramboru, je-li třeba, podleju trochou vody nebo vývaru, dosolím a ještě 10 minut dusím, občas míchnu, brambora má tendenci usadit se na dně a připálit se. 




Perníčky

Poměrně nedávno mi došlo, že celý svůj produktivní život čekám, že se něco převratného stane zítra, že dnešek nějak ošolíchám a pak to přijde, pak budu šťastná a spokojená. Takže jsem čekala a těšila se až odmaturuju, až dokončím vysokou, až najdu pana dokonalého, až budu mít děti, až přestanu kojit, až budou děti chodit, mluvit, chodit do školky, do školy, až se přestěhujeme, až v létě, až na vánoce, až … umřu? Pomalu stříhám metr do pade a nic, nic úžasného se dneska nestalo, na co bych včera vsadila, že už to konečně přijde. A padesátka není půlka, ledaže máte dosud aktivní zdravou stoletou babičku a prokazatelně její genový fond. Takže těch zítřků už nebude tolik jako včerejšků. Ale to je vlastně podstata mého štěstí a spokojenosti, to těšení se, očekávání a přípravy na to, co přijde. Protože až to přijde, až budu mít všechno hotové a splněné, tak ...umřu.

Teď se všichni těšíme na vánoce, že jo?
Upečem ty perníčky podle receptu Zdeničky. Je to takové první znamení, že už je to zas tady ( výzdobu nákupních center a reklamy v televizi už od října se snažím ignorovat ).

70 dg hladké mouky
25 dg cukru
12 dg tekutého medu
5 dg másla
4 vejce
30 g = 2 pytlíčky jedlé sody 
25 g = 1 pytlík perníkového koření

Všechno to smícháme dohromady do tužšího těsta rukou, dost to zpočátku oblepí všechny prsty, ale vydržte, po chvilce matlání a patlání se udělá vláčné a hladké tuhé těsto, pořád malinko lepivé, ale měla by se z něj nechat udělat koule, kterou zabalíme do folie a strčíme do ledničky nejlépe do druhého dne. Máte-li robot s hnětením, ušetříte námahu i olepené ruce.
Z těsta vyválím placky 3-4 mm, podsypávám hladkou moukou, vykrojené tvary přesunu na plech s pečícím papírem aspoň s 3 cm mezerami, při pečení nabydou. Zbytky z vykrajování si dávám do ledničky na chvilku ztuhnout, než je znova rozválím, líp se s tím pracuje. 
Pokud je nebudete zdobit, tak se před pečením potírají rozšlehaným vajíčkem, aby byly lesklé a hladké.
Při 160* v horkovzdušné troubě jsou za 8 minut upečené.

Poleva
2 bílky ušlehané do tuha
moučkový cukr prosátý jemným sítkem, hrudky by ucpaly trysky!

Cukr přidávám k vyšlehanému bílku postupně a vymíchávám do hladka do takové konzistence, aby se lžičkou vytvořená kapka neroztekla do placata. Je to otázkou dlouholetých pokusů i omylů, kdy se málo tuhá poleva na perníčkách roztékala, ty se pak lepily k sobě a nikdy nezaschly. Na zdobení používám v domácích potřebách koupený igelitový pytlík s plastovou špičkou, ale vystačila jsem i s obyčejným pytlíkem s ustřiženým růžkem. Dětem pytlík na konci zagumičkuju, aby jim poleva nelezla druhou stranou ven, stahováním gumičky se poleva stlačuje ke špičce. Pro dospělé ruce stačí konec pytlíku zatočit a v dlani stlačovat.

Tyhle perníčky jsou nejlepší, tak akorát nadýchané, vždycky se povedou. Po nazdobení  je uložím do krabice spolu s nakrojeným jablkem, nasáknou vlhkost a nádherně změknou. Jabko položím na alobal, aby nebylo v přímém kontaktu s perníčky, ty by totiž pak byly úplně mokré a rozblemclé. 




Á, ....už je tady ... vůně vánoc!

neděle 24. listopadu 2013

Život s mimozemšťanem

Máte doma mimozemšťana? Možná máte a nevíte o tom. Mimozemšťan nechce být poznán a tak se různě maskuje, většinou vypadá tak trochu jako dítě mezi 12-18 lety a rozhodně si nemyslí, že je dítě. Spíš si připadá jako velmi moudrý dospělý, kterému ovšem ostatní dospělí vůbec nerozumí. Mimozemšťan je odlišný od svého okolí následujícími atributy:
-mluví zvláštní řečí, nikdo mu nerozumí
-nikomu nerozumí, protože všichni okolo něj mluví nějakou jinou řečí
-má jinou než přirozenou barvu vlasů; zelenou, fialovou, růžovou, červenou, modrou, někdy všechny tyto dohromady
-mívá na těle, převážně pak v obličeji, kovové ozdoby, kterými patrně přijímá signály z vesmíru
-je nekomunikativní, negativní a agresivní i vůči takovým pozitivním jevům jako je jídlo ( na tohle jsem teda zrovna chuť neměl! )
-má chuť jen asi na tři jídla: rohlík, řízek s brkaší, čínská polívka z pytlíku
-postrádá smysl pro pořádek (špinavé prádlo pod postelí, vrstva prachu na stole, flašky od coly a drobky popkornu všude...
-absolutně nechápe smysl smyslu pro pořádek
-ignoruje denní řád, v noci sleduje TV nebo PC a přes den spí
-nesdílí s vámi rozpis domácích prací ( myčku už jsem tento týden vyklízel a nechápu jak to, že je zase na mně řada )
-popírá všechno co je vám blízké: máte-li v knihovně přes tisíc knih, tak zaručeně nečte a milujete-li české filmy, pak sleduje jen ty americké, chodíte rádi do divadla? Bóže jste trapní, to je ztráta času!
-a cokoli, COKOLI řeknete, je podle mimozemšťana špatně, trapně, blbě a neuvěřitelně OUT!
-a to nejhorší na mimozemšťanovi jsou jeho rodiče!
Pár rad, jak s mimozemšťanem žít, doporučuji vyvěsit na viditelné místo, třeba na ledničku:


1. Pijte střídmě, zato pravidelně.
2. Mějte je rádi!
3. Mluví-li s vámi, naslouchejte jim. Nemluví-li s vámi nenuťte je mluvit.
4. Chvalte je, neříkejte, že není důvod, vždycky se nějaký najde.
5. Nepoužívejte argument, že vy jste takoví nebyli, nejspíš to není pravda.
6. Buďte s nimi, stojí-li o to. Znamená to, že na tom nejste tak špatně.
7. Respektujte jejich soukromí.
8. Občas se rozhlédněte, kde jsou. Co když po pátém rumu nebo jointu netrefí domů?
9.  I když se to nezdá, všechno jednou skončí takže:
10. Nezabíjejte je!
A ještě jedna navíc: rozhlédněte se u sousedů nebo kamarádek, zjistíte, že ten váš mimozemšťan tady není sám a že třeba není ani zdaleka tak mimo :-). 



úterý 12. listopadu 2013

Hráškové pyré

Teda slovo pyré je opravdu dost hrozné, ale netroufla jsem si odradit názvem "hrášková kaše" případné zvědavce či nadšence. Protože hrachová kaše evokuje v každém z nás, kdo zažil školní jídelnu, něco hnědozeleného mazlavého, pokrytého červeným mastným čímsi, co vyteklo z ještě příšernějšího čehosi, co si říká klobása, k tomu povadlá kyselá okurka a dál bych už ani nepokračovala, to by nikdo nečetl.
Ale čerstvému hrášku jsem neodolala a kaši ze svěžezelených kuliček jsem jako přílohu k přírodním řízkům takto jednoduše a rychle vyrobila:

300 g zeleného hrášku ( funguje i zmrazený )
1 jarní cibulka i s natí
1 mozzarella
sůl
Hrášek s cibulkou 5 minut povařím ve vodě, kterou si pak odleju do hrnku, ne do dřezu. Rozmixuju s mozzarellou a přidám zpátky trochu té vody, aby kaše byla tak akorát hustá, asi jako bramborová nebo jak myslím, že by měla být. Závěrem dosolím a vysvětlím rodině, že jsem opravdu nepoužila barvivo na velikonoční vajíčka a že ta krásná zelená je skutečná barva hrášku.



Dobrou chuť!

pondělí 4. listopadu 2013

Gnocchi s Nivou a kuřecími kousky

Jistě, paštiku a podobně složité a zdlouhavé dobroty nedělám každý den, a vůbec nedělám každý den dobroty, jak by se mohlo zdát. Někdy musí děti vzít zavděk i namazanému rohlíku. 
Rychlovka na dvacet minut, která má úspěch vždycky a jistě potěší i ty matky, které se přiženou domů z továrny a nesnesou úpění hladových krků (smajlík pro Ditu W.), neboli nevegetariánská variace sýrové omáčky:

300 g kuřecího masa na kousky
1 smetana ke šlehání (200g)
1 Niva čili plesnivý sýr (110g)
1 lžíce másla
2 balíčky Gnocchi di patate (500g)
vařená brokolice v alternaci se špenátem

Dáme vařit vodu na gnocchi. Na másle v pánvičce rychle orestujeme kousky kuřecího masa, přidáme Nivu, která je natolik výrazná, že nesolíme. Poté co se sýr během míchání rozpustí a obalí rovnoměrně kuřecí kousky, přidám smetanu a 5 minut nechám provařit. Knedlíčky nasypu do vařící osolené vody a po třech minutách sleju a vmíchám do smetanovosýrovokuřecí omáčky. Lehce dozdobím uvařenou brokolicí nebo špenátovými listy, posypu oblíbeným parmigianem a servíruju a...ne...bo...pokud ještě není celá rodina pohromadě, dám toto do zapékací mísy a v troubě zlehounka zapeču = ohřeju, až se všichni sejdou, takže ideální pro přípravu předem. 



                       Dobrou chuť!