Původně jsem tady měla napsaný takový dlouhý sentimentální blábol o kamarádství, čímž jsem se chtěla oslím můstkem dostat k receptu na paštiku podle kamarádky, která přivezla tu dobrotu na náš každoroční sraz několika spolužáků z vejšky. Ale zkrátím to: s kamarády se to má stejně jako s paštikama. Pokud přesně víte co v nich je a co jste do nich dali, pak víte co od nich můžete čekat a ta investice se Vám mnohonásobně vrátí. A ještě jedno moudro od starého kamaráda nejen o paštice:
... s láskou a péčí!
Masová paštika
300 g vepřové plece
300 g vepřových jater
200 g uzené slaniny
100 g cibule
200 g brusinkového kompotu nebo marmelády
2 lžíce smetany
1 lžička paštikového koření *
sůl
plátky slaniny na vyložení formy
* Paštikové koření
V supermarketu jsem ho hledala marně, na netu jsem tedy našla seznam koření, které by v tom mělo být, byl to web nějakých myslivců a ti určitě umí výborné zvěřinové paštiky! ( můj další level ) :
černý pepř * nové koření * hřebíček * muškátový květ * muškátový ořech * bobkový list * tymián * majoránka * bazalka * rozmarýn * paprika * zázvor. To všechno jsem náhodou doma měla, po lžičce od každého jsem nasypala do mlýnku, rozemlela a získala zásobu na další paštiky, stejně vím, že ji budu dělat častěji.
Zdeniččina paštika se v první chvíli jevila dost složitě, trochu vyšší dívčí, ale nakonec to tak komplikované nebylo, nejvíc času zabralo pečení, ale to už není můj čas, chytrá trouba se sama vypne, já se mezitím věnuji něčemu užitečnému, třeba četbě krásné literatury (nebo facebooku ).
Nejprve upečeme maso a necháme vychladnout. Slaninu si zatím umeleme, rozpálíme na pánvi a dozlatova v ní osmažíme jemně nakrájenou cibuli. Pečené maso a syrová játra spolu dvakrát umeleme
( já jsem teda nasekala v robotu, rychlejší a ve výsledku se to nepozná ), přidáme osmaženou cibulku, lžičku koření, sůl, brusinky a smetanu, to všechno promícháme, vznikne taková fakt pěkná hnědá kašička. Formu ( srnčí hřbet třeba ) vyložíme alobalem, který pokryjeme plátky slaniny, vlijeme masovou kaši, poklademe plátky slaniny a zakryjeme alobalem. Formu vložíme do vodní lázně ( do pekáče s vodou asi tak do půlky formy ) a v troubě při 85° hodinu pečeme. Necháme vychladnout a v lednici pak ztuhnout přes noc a pokud ji tam ráno ještě najdeme, vyklopíme z formy a nakrájíme na tenké plátky, k čerstvému pečivu, ale i bez něj je neodolatelná, nepřekonatelná a jako všechno co jsem doposud dělala podle Zdeničky prostě nejúžásňákovatější. Před vánoci se těšte na její perníčky!
Povedla se Ti tuze. Ta vychytávka s vyložením formy alobalem je super, já jsem si myslela, že bude stačit vyložit formu slaninou, ale vyklopit to pak nešlo. Zdaleka nevypadala jako z luxusní michelinské restaurace :o).
OdpovědětVymazatA s těmi kamarády máš pravdu - jako ostatně vždy.
Ivo, proste se tesim na sentimentalni blabol o kamaradstvi :-) Fotky jsou perfektni, vypadaji fakt profesionale :-0 Lucie
OdpovědětVymazat